Papa’nın Vatikan Duası

692

PAPA VATİKAN’DA BOP DEDİ VE..

Hrıstiyan Dünyasının lideri Papa bir hafta önce “Dinler ve medeniyetler buluşması” adı altında Vatikan’da yaptığı toplantıda Dünya ve İslam alemine barış gelsin diye dua ettiğinde eyvah demiştim. Papa ne zaman barış için dua etse bunun arkası çatışma ve savaş olmuştur. Bugünün Dünyasında artık büyük orduların kapışması gibi bir meydan savaşı yok ama, bölgesel küçük çatışmalarda daha çok insan ölüyor. Üstelik bu ölenler de hep siviller, kadın ve çocuklar oluyor.

Bugünün Dünyasında özel yetiştirilmiş terör örgütü militanları büyük orduların yapamadığını yapıyor. Irak’ ta koskoca Amerikan ordusunun yıllardır yapamadığını İŞİT isimli bir örgüt iki günde hallediverdi. Ne acayip bir durum ki, İŞİT, Türk elçiliğini basıp elçilik mensuplarını esir veya rehin alıyor, Türklerin ve Türkmenlerin yoğun olarak yaşadığı Kerkük ve Peşaver’ i alıyor, fakat arkasında Kürt Peşmergeler bölgeye hakim oluyor. Bu uygulama tam bir bölgesel etnik temizlik değilmi dir ? Üstelik işgal edilen yerler ABD’ nin Büyük Ortadoğu Projesi yani kısa adıyla “BOP” denilen proje için çizilen Orta Doğu Haritasında işaretlenen ve Kürdistan olarak işaretlenen yerlere benziyor. Yoksa bu örgüt ABD ve Kürtlere karşı gibi görünüp onların taşeronluğunu yaparak bölgeden Türkmenleri etnik bir temizliğe uğratarak temiz bir Kürdistan için mi savaşıyor.

Bütün TV Kanallarında ve ulusal basınımız köşe yazılarında konu hakkında ne kadar bilgili ve uzman olduklarına hayran kaldığımız onlarca uzman kişi olayı bütün detayları ile tartışıyor. Ancak konuşulan bunca sözden olayın gerçek boyutunu ve amacını anlamak mümkün değil. Kafalar daha çok karışıyor. Bu karışıklığa canı sıkılan Başbakan Erdoğan en sonunda patladı.” Olayları fazla tahrik etmemek için yazmayın ve konuşmayın”, doğru söze ne denir?

Orta Doğu temelleri 1990 yılında atılan 1. Körfez Savaşı ile kanlı ve kirli bir savaşın devamını yaşıyor. Bu savaşın sonu ne yazık ki, daha kanlı bir mezhep ve nihayet din savaşlarına yol açacak. Bu savaşların amacı ve neticesi BOP ile planlanmıştı. Parçalara bölünmüş ve birbirine düşman komşulardan oluşan küçük Orta Doğu devletleri.

Halbuki BOP’ un amacı Orta Doğu’ ya özgürlük ve refah getirmek, eğitim ve öğrenim eşitliği, kadınlara eşit ve özgür haklar değilmiydi? Gelen özgürlüklere bakın, İŞİT ilk geldiği gün kadınlara sokağa çıkma yasağı getirdiği, nasıl örtünmelerine dair kurallar yayınladı.

Ah be Papa, sen dua ederken içinden başka şeyler için mi dua ediyorsun? Anlayalım da senin dualarına amin demekten kaçınalım.

Mustafa Karaca – Sarantalı Köylüm