Pınarsihar caddelerinde zeytin hasatı

1134

– Pınarhisar eski Belediye Başkanı Mehmet Kapılı’nın cadde boyu zeytinlikleri
– Kırklareli Pınarsihar ilçesinde cadde boyu zeytinlikler 2 bin yıl ürün verecek.

Haber-Foto : Bünyamin Çakır

Zeytin yetişmeyen yerde zeytin yetiştiren Pınarhisar Belediye Başkanı Mehmet Kapılı (1999-2009) yılları arasında ilçe cadde ve sokaklarına park ve bahçe ağacı yerine zeytin ağacı diktirdi. Halk bunların sıradan park ve bahçe ağaçlarından zannederken ağaçlar büyüdü ve Zeytin vermeye başladı.

2017 Yılında 10 Ton Zeytin Hasat Edildi

Ekim Ayı içerisinde olgunlaşan zeytinler halk tarafından toplanıp salamura, sele, çizme zeytin olarak değerlendiriliyor. Zeytin ağaçlarının bazıları yakın evlerde ikamet eden kişilerce sahiplenilmekle birlikte, halkın geneli tarafından toplanabilmektedir. 2017 yılında (400) ağaçtan ağaç başı 25 kg hesabı ile 10 ton zeytin hasat edilmiştir. Bu ağaçlar 2 bin yıl ürün vereceğinden hizmetin ekonomik ve çevresel, değeri çok büyük.

Toplum Destekli Tarım (Cominity Supparte Agriculture)

Dünyada gıda ihtiyaçlarını yerelden temin etme anlayışı yaygınlaşmaktadır. Tüketicilerin gıdalarını aynı üreticiden alma sadakati ile oluşan anlaşmalı pazarlar yaygınlaşıyor. Bu yönteme “Toplum Destekli Tarım” (Cominity Supparte Agriculture) adı verilmektedir. Bu yöntemin uygulanmasını gözetmeye en yakın kurumlar belediyelerdir.

Brezilyanın Belo Horizante kenti yönetimi çiftçilerin ürettiği gıdayı sadece bir ticari mal değil, temel bir yurttaşlık hakkı olduğunu ilan etmiştir.

Belo Horizante kent yönetiminin mülkiyetinde olan arazi ve açık alanların bir kısmı ürünlerini düşük gelirli hane halklarının da alabileceği fiyatlara satan çiftçilere satış, pazarlama noktası olarak tahsis edilmektedir.(1)

Sonuç;

Dünyada 1980 yılından başlayarak devletlerin; ekonomik ve sosyal alanda rollerini azaltma, idari, politik ve ekonomik yapıları serbestleştirme ve yerelleştirme, planlı ekonomiden piyasa ekonomisine geçiş süreci devam ederken Belediye Başkanı Mehmet Kapılı ve o dönemdeki ekibinin bu hizmeti Türkiye için çok ilginç bir örnektir.

(1)Vandana Shiva “Tohum ve Gıdanın Geleceği üzerine Manifestolar.” Sf 86