Spor ve Nostalji – 32 – Kırklareli Motosiklet Tutkunları

1304

Dünyada motor sporları olarak adlandırılan ve son zamanlarda otomobil sporlarına rakip olacak kadar popüler olan bir spor dalını, Kırklareli’de, II. Dünya Savaşı’ndan bu yana, yarışmacı olarak değil, ihtiyaç, keyif, hobi ve daha sonra da tutkuya dönüştüren bir guruptan hareket ederek tanıtmak istiyorum.

1940’lı yıllarda şehrimizde “trafik sorunu” yoktu. Araçları park etme sorunu da yoktu! Çünkü bir kaç kamu aracı, bir itfaiye, 2-3- polis jipi, az sayıda kamyon ve ulaşım aracıyla birlikte yandan sepetli ve çok gürültü çıkaran motosikletler, bozk yollarımızda şehrin sessizliğini bozardı.

II.Dünya Savaşı filmlerinde gördüğümüz motosikletler o günün revaçta olan araçlarıydı. Alman, İngiliz ve Fransız markaları yanında Amerikan Harley’leri de (Harley Davidson) nadir de olsa göze çarpardı.

Eski motosiklet sürücüleri ile yaptığımız sohbetlerde ilk motosikler meraklılarının fotoğrafçı Şerafettin Şendir, bisikletçi Sadullah ve kasap Sami Özturan olduğu bilgisine ulaştık. Onlardan sonra ise marangoz Hamdi Yapar, tenekeci Sabri Özten, Celalettin Kahraman, kahveci Şükrü Uçan, Ergün Gürdal, Güner Gürdal, motor ustası Fehmi Saraç, terzi Fehmi Özkarabaş, terzi Nusret Duloğlu, arabacı Necdet Duloğlu, kasap Fahrettin Kuşçu bu akımı devam ettiren kuşak oldu. Bu isimleri daha sonra Tandoğan Börteçene, İlker Aldemir, Ferit Çakıl, Hüseyin Tetik, Ersan Gürdal, Gürel Orcan, Ali Aktürk ve Rafet Özcan takip etti.

Bu günkü motor sürücüleri de bayrağı biraz daha yukarı taşıyarak 2004 yılında “Motor Sürücüleri Derneği”ni kurarak profesyonel bir platforma taşıdılar. Şenol ve Birol Uçan kardeşler, Murat Özten, Uğur Balkan, Osman Koca ve isimlerini sayamadığımız bir çok motor tutkunu, artan sayılarıyla, bu sporu daha sevilir bir hale getirdiler.

8 Mayıs 2016 Pazar günü Pınar Mahallesi’ndeki “Motor Sürücüleri Lokali”nin önünde sezon açılışı yapıldı. Çeşitli il, ilçe ve beldelerden gelen yüzlerce motor sürücüsü, bir çok marka ve model motorlarla adeta gövde gösterisi yaptı. Özellikleriyle, bakımlarıyla, aksesuar ve ederleriyle gizlice bir yarış havası içinde gözüktüler. Pınarhisar’lı bir gurubun DRAG gösterisi alkış aldı, beğeni topladı. Lokal önündeki samimi tavırları, birbiriyle ilişkileri ve şakalaşmaları önemli bir sivil toplum örgütü olduklarının kanıtı olarak dikkati çekti. Topluca yemek için Kavaklı’ya doğru hareket ettiklerinde, şehir içinde, sıralar halinde, göze hoş gelen, görsel bir şölen havası yarattılar.

Yaşayan en eski motosiklet duayenlerinden Sabri Özten’in oğlu Eczacı Murat Özten, 10 Ağustos 2009 tarihinde, çok ilginç ve anlamlı bir amacını gerçekleştirmek üzere, 8 günde 5.371 km. yol katetti. Tedavülden kalkmadan önce yeni Türk liralarının arkasında yer alan ören yerlerini, tarihi merkezleri ve doğa güzelliklerini ziyaret ederek, gerçekten bizler içinde çok anlamlı olması gereken bir olayı gerçekleştirdi.

Motosiklet ve bisiklet sporunu kuşaklar boyu yapmakta olan Şükrü Uçan ve ailesine değinmemek haksızlık olur diyerek, dededen toruna taşınan bu tutkuyu görüntüleyerek ve sayfamıza aktararak tüm motorculara kazasız, belasız yolculuklar dilerim.