Spor ve Nostalji 56 – İsmet Özün – Hikmet Özün

1399

Yıl 1924. Yunanistan ve Bulgaristan’la yapılan mübadele anlaşması sonrası Trakya, bir film platosu gibi hareketli ve dağınık. Batı Trakya’dan göç eden mübadiller (Selanik, Drama, Serez, İskeçe, Gümülcüne), akın akın Trakya’nın her yerine dağılıp yerleşirken, Kırklareli de nasibine düşeni fazlasıyla alıyordu.

Benim ailemin de içinde bulunduğu Drama’lı göçmenler genellikle Demirtaş ve Yayla Mahallelerine iskan edildiklerinden, buralarda geldiği memleketlerinde yaptıkları tütüncülük ve bahçe tarımı ile uğraşarak yaşama tutunmaya çalışmışlar, çalışkanlıklarıyla Kırklareli tarımına büyük katkı sağlamışlardır.

50’li yıllarda doğmuş olanlar, Drama’lı ailelerin ev duvarlarında ince çubuklara geçirilmiş tütün demetlerinin kurutulma çalışmalarını hatırlarla sanırım.

Gazetemizin Spor ve Nostalji sayfasına konuk olacak İsmet ve Hikmet Özün kardeşlerin aile tablosuna göz atıp, mübadele tarihimize ışık tutacağız.

Ailenin en büyüğü olan Dramalı Ali Pehlivan, 1924 yılında Drama’ya bağlı Bulacan Köyü’nden, eşi ve 6 çocuğuyla aylarca süren bir yolculuktan sonra, Kırklareli’ye ulaştılar. Oğulları Yusuf, Nasuf ve İsmail, kızları Naile, Hatice ve Havva ile birlikte çiftçilik ile ailesini geçindirmeye çalıştılar. Gençliğinde Drama ve çevresinde köy düğünlerinde güreş tutmuş ünlü bir pehlivandı. Biz bu sayımızda bu ailenin en küçük bireyi olan İsmail Özün’ün çocukları İsmet ve Hikmet Özün’ü sporcu kimlikleriyle tanıtmaya çalışacağız.

İSMAİL ÖZÜN

1914 yılında, Drama yakınlarındaki Bulacan Köyü’nde doğdu. 10 yaşında ailesiyle birlikte Kırklareli’ye göç etti. Askere gidene değin babasıyla birlikte çiftçilik yaptı. Askerlik dönüşü Bedre’li (Kayalı) Mustafa ile birlikte değirmencilik işine girdi. İlk evliliğini Ülker Özyenice hanımla yaptı. Ülker hanım, 3 yıllık bir evlilik sonrası genç yaşta vefat edince; İsmail Özün 1942 tarihinde Yugoslavya-Usturumca doğumlu Şeker Hanım’la ikinci evliliğini yaptı. Bu evlilikten, 1944 yılının son aylarında İsmet Özün, aileye katıldı. Fakat kayıtlara 1945 doğumlu olarak girdi.

İSMET ÖZÜN

Kırklareli’de doğdu. İlkokulu Ziya Gökalp’te, Mehmet Turan’ın öğrencisi olarak okuduktan sonra, Yayla’daki ortaokula kaydoldu. O zamanın tüm sporcularında olduğu gibi ortaokul hayatı biraz uzun sürdü. 1962 yılında Gençlikspor’da futbola başladı. Sol açık pozisyonunda sürati, sert şutları ve golcü kimliğiyle zamanın ünlü futbolcuları Süleyman Sarıdoğan, Kıni Mustafa (Çakın), Yunus Zinet, Piko Fevzi (Zinet) ve Soysever Karakılavuz’la birlikte oynadı. Askerlik sonrası polis olmak için başvuru yaptı. Temel eğitimini tamamladıktan sonra Sakarya’ya tayini çıktı. Orada da futbol oynama fırsatı buldu. Akyazı Gençlikspor’da 1 yıl forma giydi. 1969 tarihinde Esin Hanım’la hayatını birleştirdi. 1970 yılında ilk oğlu Ercüment (Sakarya) dünyaya geldi. Şark hizmeti çıktığında Ağrı’da görev yaptı. İkinci oğlu Cüneyt (Ağrı-1975) burada aileye katıldı. Kocaeli ve Ankara’daki görevlerinden sonra 1994 yılında emekliye ayrıldı.

İsmet Özün’ün çocukları Ercüment ve Cüneyt Özün de futbola çok meraklıydı. Cüneyt Özün, Ankara’daki lise yıllarında Petrol Ofisi alt yapısında oynarken, genç milli takım aday kadrosuna çağırıldı. Fakat ağır bir sakatlık sonrası futbola ara vererek, ağabeyinin izinden gidip hukuk fakültesini bitirdi ve avukat oldu.

HİKMET ÖZÜN

Özün ailesini anlatırken, bir çok tarihi yanlışa düşmek mümkün. Çünkü bir çok talihsiz olay birbirine eklenince ilginç yaşanmışlıklarla karşılaşıyoruz. İsmail Özün’ün ikinci eşi Şeker Hanım 1964 tarihinde vefat edince, İsmail Bey, Kaynarcalı Ayşe Hanım’la üçüncü evliliğini yaptı. Bu evlilikten 1966 yılında Hikmet Özün dünyaya geldi.

Hikmet Özün, Ziya Gökalp ilkokulunu bitirdikten sonra orta öğrenimini Atatürk Lisesinde yaptı. Çok hareketli, yetenekli bir öğrenciydi. Ortaokul ve lise yıllarında okulun atletizm, futbol, voleybol ve basketbol takımlarında oynadı. Bu arada Kırklareli Sanayispor’da ön libero mevkiinde görev aldı. Lise sonrası Ankara Ziraat Fakültesi’nin Süt Teknolojileri Bölümünü kazandı. Babasının 1988 tarihinde ölümüyle okulu bırakmak zorunda kaldı. Bu arada futbola daha fazla zaman ayırarak, Sanayispor’da daha fazla görev almaya başladı. İçindeki okuma azmi ile, Trakya Üniversitesi’ne bağlı KMYO’nun Süt Teknolojileri bölümünden mezun oldu.

Futbolda çok hırslı, azimli ve agresif bir kimliğe sahipti. Rakip olarak oynarken tartıştığım, halı sahada birlikte oynarken, çok güvendiğim bir sporcu arkadaşımdı. Aynı hırsını eğitim hayatında da sürdürerek üniversite sınavına girdi ve Kamu Yönetimi bölümünü bitirdi.

Hikmet Özün, 1994 yılında Songül Can hanımla hayatını birleştirdi. İlk oğlu Alperen 1997 yılında, ikinci oğlu Alp Bora 2000 yılında aileye katıldı.

Hikmet Özün, Kırklareli amatör kümede bir çok takımda futbol oynadı. Ağır sakatlıklara rağmen 38 yaşına değin futbolcu, ağabey ve kaptan olarak emek verdi. Son yıllarda (16 yıl) ASKF’de yönetici olarak Kırklareli amatör futboluna katkı sağlamaya devam ediyor.