Spor ve Nostalji – 61 – Mehmet Akyürek

3007
Mehmet Akyürek

1960’lı yıllarda, Yayla Mahallesi’ndeki lisenin ortak kısmında okurken, okul çıkışında Yayla Cami’nin önündeki geniş alanda sınıflar arası futbol maçları yapardık. Lastik topumuz bazen cami avlusuna kaçar, caminin pencere camlarına çarpardı. Doğal olarak çekinir ve korkardık. Fakat caminin imamı “Abbas Hoca”ydı. 60 yaşlarında, sevimli, tonton, cemaatin çok sevdiği, aydın bir din adamıydı. Şimdi aynı yerde bulunan kahvede çayını yudumlarken bizleri izlerdi. Çünkü oğlu Mehmet Akyürek, sporun her türlüsünü yapmış, cirit atmada Türkiye 2.si olmuş, futbolda Başakspor’da kaptanlığa yükselmiş, komple bir sporcu örneğiydi.

Gazetemizin Spor ve Nostalji sayfası konuğumuz, sporcu, siyasetçi, sanatçı, yönetici ve Belediye Başkanı sıfatlarıyla ön plana çıkan Mehmet Akyürek ve ailesini kısaca tanıtalım.

ABBAS AKYÜREK

1897 yılında Dramalı pomak bir ailenin (Hasan-Fatma) 3. çocuğu olarak dünyaya geldi. Çocukluğu ve gençliği Drama’da geçti. Orada din eğitimi aldı. 1919 yılında Ahmet-Hava çiftinin kızları Ayşe Dudu hanımla evlendi. İlk çocukları Mehmet Drama’da dünyaya geldi (1921). Aile 1924 Mübadele Anlaşmasıyla Kırklareli’ye geldi ve yerleşti. Kırklareli’de aileye ilk olarak İlyas katıldı (1926). Daha sonra Emine (1929), Ahmet (1934), Hasibe (1937) ve son olarak Melahat (1940) Akyürek ailesinin bir parçası oldular.

Mediha – Mehmet Akyürek

MEHMET AKYÜREK

Ailesi Kırklareli’ye geldiğinde 3 yaşındaydı. Tevfik Fikret İlkokulunu bitirdikten sonra ortaokula devam etti. Annesi Ayşe Dudu hanım pomak dilinin verdiği ağız alışkanlığıyla Mehmet’i “Mamit” olarak söylerdi. Bu isim sınıf arkadaşları ve daha sonra futbolcu arkadaşları tarafından da benimsendi ve lakabı olarak kaldı. İlk ve ortaokulda çok başarılı bir öğrenciydi. Öğretmenlerinin ve babası Abbas Hoca’nın teşvikiyle maliye okulu sınavlarına girdi ve kazandı. Ankara Maliye Lisesi’ni bitirdikten sonra Ankara Maliye Yüksekokuluna devam etti. İçindeki spor aşkını Ankara’daki imkanlarla geliştirerek iyi bir atlet ve başarılı bir futbolcu oldu. Okulun cirit takımında yer alarak, Türkiye 2.si oldu. Futbol takımının değişmez defans elemanı olarak da ünlendi. Okul bitiminde Kırklareli’ye dönerek, Emlak Müdürlüğü’nde Emlak Şefi olarak çalışmaya başladı. Bu arada Başakspor’da oynamaya başladı. Güçlü fiziği, oteriter ve lider kimliğiyle kısa sürede Başakspor kaptanlığına yükseldi. 1950 yılına değin futbol oynadı. Futbolu bıraktıktan sonra hakemlik ve futbol gözlemciliği yaptı.

Mehmet Akyürek, Çanakkale Bayramiç’te yedek subay olarak askerliğini yaparken, gönlünü Mediha Kuloğlu hanıma kaptırdı. 26 Nisan 1948 tarihinde evlendi. İlk kızı Mihrimah Aytanga (1951), daha sonra da Ayşe Behnan (1954) ve Şükran Huşper (1956) aileye katıldı.

Daha sonra Kırklareli Vergi Dairesi’ne tayini çıktı. Burada Vergi Müdürlüğü’ne kadar yükseldi. 1963 yılında Adalet Partisi’nin Belediye Başkan adayı olarak siyasete soyundu. Seçimleri çok yüksek bir oy oranıyla kazandı. 2 dönem Belediye Başkanlığı yaptıktan sonra Adalet Partisi’nden milletvekili adayı oldu. Fakat Lüleburgaz ve Babaeski’li delegelerin oyununa gelerek 1.sıra adaylığını ve milletvekili seçilme şansını kaybetti. Bu olaydan sonra politika ve siyasete küstü. Kendi muhasebe ofisini açarak serbest çalışmaya başladı. Zamanında bir çok ünlü politikacıyla tanıştı, onları evinde ağırladı.

Mehmet Akyürek; çocukluğunda mandolin, gençlik çağında keman çalmayı öğrendi. Bu becerilerini sergileme imkanı bulamadı.

Ailenin tüm bireyleriyle yaşamım bir çok zaman diliminde, bir çok kesişti. Çok güzel ortak anılarımız oluştu. Behnan ve Huşper’le lisenin cimnastik ekibinde yer aldık. Mihrimah ile 50 yıla dayanan dostluk ve arkadaşlığımız hala o günkü tazeliği ile devam ediyor.

Abbas Akyürek’i 04.02.1980, Ayşe Dudu Akyürek’i 18.07.1983, Mehmet Akyürek’i 14.03.2007, Mediha Akyürek’i 31.05.2006 tarihlerinde kaybettik. Şehrimizin simge ailelerinden olan bu değerli büyüklerimizi rahmetle anıyoruz.

Bu yazımızı Abbas Hoca’ya maledilen ve hala halkın dilinde dolaşan iki güzel deyişle bitiriyoruz.

Kendine iyi bakmayan, içki ve sigarayı çok kullanan insanlar için “böyle yaşarsan Abbas Hoca’nın kayığına (tabutuna) erken binersin” denir. Yine kahvecinin getirdiği çay ılık veya soğumuş ise, “bu çay Abbas Hoca’nın abdest suyuna dönmüş” denir.

13.8.1950 Başakspor 2 – Gençlikspor 2 Vali Cahit Ortaç Başakspor Kaptanı Mehmet Akyürek’i tebrik ediyor.
1950 Başakspor
7 Eylül 1953 Başakspor – Yunan Aspis Enosis dostluk maçı Hakem : Mehmet Akyürek
1959 Kırklareli Karması – Fenerbahçe Kırkşehitler Anıtı yararına yapılan dostluk maçı
1969 Süleyman Demirel – Mehmet Akyürek
Kırklareli AP heyeti Süleyman Demirel ile
5.8.1966 Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay Kırklareli ziyareti
1971 Mehmet Akyürek Belediye Zabıta ekibiyle
1964 Kırklareli Belediye Meclis Üyeleri
Mediha Akyürek arkadaşlarıyla
2014 – Mediha Akyürek
Nihat Özge – Mediha Akyürek
Erol Baykurt – Leon Baruh – Huşper Akyürek – Bedriye – Behnan Akyürek – Nihat Özge
25 Nisan 1969 Lise cimnastik ekibi
10 Nisan 1949 Başakspor 4 – Edirne Gençlik 1
Mihrimah – Nihat Özge – Ali Mesoğlu