Spor ve Nostalji – 63 – Günay Alter

2087

Spor ve Nostalji sayfamızı hazırlarken bir çok kişiyle görüşüyor, yazacağımız kişinin aile bireyleri ile bağlantı kuruyor, bilgi, belge ve resimlerin ışığında yazıya dökerken; bir çok tatlı ve bazen de çok acı duygular içerisinde kalıyoruz.

Bu sayımızda yakından tanıdığımız, aynı dönemde yaşadığımız, beraber spor yaptığımız bir arkadaşımızı yazmanın burukluğu içerisindeyiz.

Sayfa konuğumuz Günay Alter, 25.02.1951 tarihinde Kırklareli’de doğdu. Babasının izinden giderek kaleciliğe merak sardı. Şehrimizin adını Ödemiş, İzmir, Sakarya ve Edirne’deki futbol seyircilerine tanıttı. Uzun soluklu bir spor hayatı oldu. Fakat hayatının en güzel dönemlerini yaşarken, çok erken denilebilecek bir yaşta aramızdan ayrıldı. (02.11.1999)

Alter ailesi 1922 yılında Yunanistan’ın Serez kasabasına bağlı Cumalıbala köyünde doğan Yusuf Alter ile şu an Sırbistan sınırları içerisinde yer alan Novipazar (Yeni Pazar) doğumlu Emire (Halime) Hanım’ın evlenmesi ile oluştu. Aile 1924 tarihinde Kırklareli’ye göç etti. İlk çocukları Yıldıray 1949 yılında Kırklareli’de dünyaya geldi. Onu 1951 tarihinde Günay ve 1954 tarihinde Tülay’ın doğumları takip etti.

Yusuf Alter, döneminin tüm gençleri gibi futbola merak sardı. Zamanında Napreş Kemal ve Cadı Özcan gibi efsane kaleciler vardı. Başakspor’da 1940’lı yıllarda kalecilik yaptı. Kalecilik ruhuna o kadar işlemiş olmalı ki; ulusal bayram günlerinde yapılan emekliler ve şöhretler maçlarında ileri yaşlarında bile kaleci olarak forma giydi. Ziraat Müdürlüğü’nün çeşitli kademelerinde 27 yıl görev yaptıktan sonra emekliye ayrıldı.

Yıldıray Alter, Cumhuriyet ilkokulundan sınıf arkadaşımdı. Çalışkan, azimli ve sportmen bir yapıya sahipti. Lise döneminde folklora merak sardı ve folklor ekiplerinde yer aldı. Liseden sonra Kara Harp Okulunu kazandı. Subay olarak Türkiye’nin bir çok yerinde ve yavru vatan Kıbrıs’ta görev yaptıktan sonra Albay rütbesiyle emekliye ayrıldı.

GÜNAY ALTER

1951 tarihinde Kırklareli’de dünyaya geldi. 1968 yılında kurulan Kırklarelispor’un amatör kümeye katılan takımında yer aldı. İlerleyen yıllarda Hasan Işıklar, Cemal Erşen, Tamer Candeğer ve Yılmaz Altınelli gibi kalecilerin arasından sıyrılarak profesyonel takımda da forma giydi. 1971 yılında askere gitti. İzmir Narlıdere’de askerliğini yaparken, ordu birlikleri arasındaki maçlarda çok değerli sporcularla oynadı. Bu arada kaleciliğini daha da geliştirdi. Askerlik sonrası Kırklarelispor’a geri döndü. 3.7.1974 tarihinde Ödemişspor’a çok iyi bir ücret karşılığında transfer oldu. Buradaki başarısı onu İzmir futbol arenasına taşıdı.

1976 yılında İzmir’in köklü ve popüler kulüplerinden Karşıyaka’ya geçti. Kariyerinin en verimli dönemlerini burada yaşarken, 19.3.1978 tarihinde şehrimizin güzel kızlarından Ayla Hanım ile hayatını birleştirdi. 1980 yılında ikinci ligin güçlü takımlarından Sakaryaspor’dan gelen bir teklifle kendini Sakarya’da buldu. Orada Kırklareli’den arkadaşları Şeref Eşiyok, Yusuf Siskular ve Recai Çağlar ile birlikte oynadı. 15 Mayıs 1981 tarihinde Sakaryaspor- Kırklarelispor maçından sonra şampiyon olup, Türkiye 1. ligine çıkan Sakaryaspor takımında o yıl ikinci kaleci olarak görev yaptı.

1982 yılında Trakya’nın en güçlü takımı olan Edirnespor’a transfer oldu. 1984 yılına değin sarı kırmızı formayı giydi. Edirnespor’da oynarken, yine Kırklarelili arkadaşlarından Şeref Eşiyok ve İsmet Kaptıkaçtı ile yolları yeniden kesişti. 1984 yılında futbola veda etti. 623. Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde (1984) Kırkpınar Ağası Mustafa Zekai Bilgin ile tanıştı. 15 yıl Güreş Federasyonu As Başkanlığı yapan bu değerli iş adamının Kapıkule’deki tesislerinde çalışmaya başladı. 1985 yılında ilk kızı Aylin aileye katıldı. 1987 yılında doğan Pelin, ailedeki mutluluk tablosunu tamamladı. 1988 yılında İstanbul’a taşındı. Orada Mustafa Zekai Bilgin’in su dolum tesislerinde göreve başladı. Oradan da emekli oldu.

Kırklareli’nin yetiştirdiği çok değerli futbolcularından biri olan Günay Alter’i 2 Kasım 1999 tarihinde çok genç denilebilecek bir yaşta yakalandığı amansız hastalık nedeniyle kaybettik. Bu değerli arkadaşımızı rahmetle anarken, geride kalan ailesine sağlıklı ve uzun ömürler diliyoruz.

– Nihat Özge