Spor ve Nostalji – 64 – Metin Kasırga

1831

1960’lı yılların başlarında ülkemiz 27 Mayıs ihtilalinin yarattığı sarsıntılar, siyasi çalkantılar, sosyal ve ekonomik dalgalanmalar içinde yolunu bulmaya çalışırken; demokrasi, kültür ve sportif alanlarda ise çok yönlü bir arayış ve gelişme içindeydi.

Kırklareli, kendi kabuğundan sıyrılmanın gayretiyle özellikle futbol ve güreş branşlarında Trakya’da ön plana çıkarken, Alpullu, Lüleburgaz ve Kırklareli Merkezinde çok sayıda elit sporcu ve spor takımı sahnedeki yerlerini alıyordu. Bu sayımızda konuğumuz bir futbolcu olduğu için dönemin efsanelerini rahmetle anarken, bir kaçını da yazımızın konukları olarak anımsatmakta yarar görüyoruz.

Kırklareli’nin bağrından çıkıp, Alpullu Şekerspor’da serpilen, daha sonra Edirne Suspor ve Edirnespor’da yıldızları parlayan Yeşil Trakya Hasan, Fil Hamdi, Gazep Rıza, Zamora Mustafa, Mümin Dizman, Papaz Remzi ile Kırklareli Başakspor’dan Alpulluya, oradan Vefa ve Galatasaray’a giden Refik ve Turan Doğangün kardeşleri saygıyla anıyoruz.

Sayfa konuğumuz Metin Kasırga’yı kısa bir aile biyografisi içerisinde tanıtmaya çalışırsak;

Kasırga ailesi 1909 Kırklareli doğumlu İsmail Bey ile 1917 doğumlu Nazire Hanım’ın 18 Nisan 1936 tarihinde evlenmesiyle oluştu. İsmail Bey’in babası Zaim Hüseyin (1881) annesi Ayşe Sabriye Hanım (1885) şehrimizin yerli (gacal) ailelerindendi.

Kasırga ailesi 1934 yılında kabul edilen kanunla “Kasırga” soyadını aldıklarında ilerdeki yıllarda soyadlarının isimlerinin önüne geçeceğini belki de bilmiyorlardı.

İsmail-Nazire Kasırga çiftinin üçü erkek ikisi kız beş evladı oldu. Yılmaz (1936), Yalçın (1941), Metin (1943), Aynur (1946), Nermin (1948). Ailenin en büyük oğlu Yılmaz, Gençlikspor’da oynarken, kardeşi Yalçın, Güneşspor, Başakspor ve Gençlikspor’da oynadı. Fakat 50’li yıllarda futbol karın doyurmuyordu. Futbolu genç yaşlarda bırakıp, taksi şoförlüğü yaparak hayatlarını kazanmayı tercih ettiler.

METİN KASIRGA

İlk ve ortaokulu bitirdikten sonra Erkek Sanat Esntitüsüne devam eden Metin Kasırga, çok süratli ve aynı zamanda uzun mesafe koşularında da okul atletizm ekibinin 1 numarasıydı. 27 Aralık Atatürk koşularında okullar arası 3000 m yarışlarında birincilik kürsüsünden hiç inmedi. Okullararası sürat koşularında ise 100 ve 200 m’de rakipsizdi. Aynı zamanda okulun greko-romen güreş takımında da yer alıyordu.

1959 yılında Başakspor’un teklifini kabul ederek, futbola başladı. Faik Doğangün, Turan Doğangün, Hamdi İşbırakmaz, Şerif Hecan ve Yücel Valandova ile birlikte forma giydi. Kısa mesafedeki sprintleri, sürati, çabukluğu ve dayanıklılığı ile çevredeki güçlü kulüplerin dikkatini çekti. Fakat 1963 yılında askere gitti. Denizli Karagücünde oynarken, Denizli amatör kümenin dikkati çeken oyuncularından biri oldu. Askerlik sonrası Trakya’nın en güçlü takımı Edirne Suspor’a transfer oldu. DSİ Bölge Müdürlüğünde memur kadrosuyla da çalışmaya başladı.

9 Mayıs 1966 tarihinde kırmızı-beyaz formalı Meriçspor ile yeşil-beyaz formalı Suspor birleşerek, Edirnespor kurulunca tüm takım arkadaşları ile birlikte sarı kırmızı formalı Edirnespor’da profesyonel olarak oynamaya başladı. Futboldaki altın dönemini burada yaşadı. Sağ açıkta döneminde sol kanat defans oyuncularının belalısı oldu.

1967 yılında bir hazırlık maçı için Edirne’ye gelen Galatasaray’a biri röveşatadan olmak üzere 2 gol atınca şöhreti daha da arttı. Ankaragücü’nden ve Kadri Aytaç’ın çalıştırdığı Göztepe’den teklif aldı.

31 Mayıs 1966 tarihinde Şükran Seyrettan hanımla evlendi. 1968 Eylülünde kızı Dilek, 1969 Ocak sonlarında oğlu Mehmet Uğur dünyaya geldi. DSİ’de memur oluşu ve arka arkaya iki çocuğunun doğumuyla bu cazip transfer tekliflerini reddetmek zorunda kaldı. 1970 yılına değin Edirnespor’da golcü bir futbolcu olarak ter döktü. 1971 yılında Edirne Tuncaspora’da antrenör oyuncu olarak forma giymeye başladı. Takımı şampiyon olurken gol kralı “Kasırga Metin” olmuştu. 1972 yılı aynen tekrarlandı. 1974 tarihinde Lüleburgaz Gençlik Kulübünün teklifini kabul ederek 1 yıl futbol oynadı. Daha sonra Edirne’de Osmanlıspor ve Havsa Yenimahallespor’da forma giydi. 1982 yılında antrenörlük belgesi aldı. 1991 yılında Edirne’de futbola ilk başladığı kulüp olan DSİ Spor’da teknik direktörlük yaptı ve 1991 yılı lig şampiyonu Edirne DSİ Spor oldu. 1994 yılında 29 yıl çalıştığı DSİ Bölge Müdürlüğü’nden emekliye ayrıldı. Edirne amatör kümenin ve onurla formasını giydiği Edirnespor’un maçlarının müdavimi olarak yaşamını sürdürdü.  9 (9) rakamlarının yanyana geldiği 9.9.2009 tarihinde aramızdan çok erken ayrıldı. O’nu saygıyla rahmetle anıyoruz.

Kasırga Metin’den sonra ailede yeni “Kasırga”lar esmeye başladı. İkinci jenerasyon temsilcisi olarak basketbol ve futbolda amcasını aratmayan Ertan Kasırga sahne alırken, üçüncü jenerasyonda Yalçın Kasırga’nın torunu Ümit-Burcu Kasırga’nın kızı Duygu taekwondo’da Kırklareli’ni başarıyla temsil etmeye devam ediyor. Duygu Kasırga’yı kendi duygu ve sözleriyle sizlere tanıtalım.

“Sporcu bir baba ve annenin kızı olarak 9 yaşındayken taekwondo sporuna başladım. Bu yaş kategorsinde 3 kez katıldığım turnuvalarda 2 defa Türkiye derecesi aldım. Yıldızlar kategorisine geçtikten sonra 13 yaşında Türkiye ikincisi olarak Milli Takıma seçildim. Milli formayla ilk uluslararası müsabakada 3. oldum. Gençler kategorisinin ilk senesinde Türkiye 3.lüğü, uluslararası turnuvalarda 2.lik elde ettim. Bu yıl 15 Ocak’da Konya’da yapılan Gençler Türkiye Şampiyonası’nda şanssız bir şekilde yenilerek 2.lik elde ettim. Yedi yıldır sürdürdüğüm teakwando sporun da 5 Türkiye derecesi ve 2 uluslarası derece elde ettim. Spora başladığım Ergin Spor Kulübü antrenörleri Savaş Ergin ve Gökhan Yeşil hocalarımızın ve ailemin bu başarımda payları çok büyüktür.

Gelecekte bu spordan ne bekliyorsun diye sorarsanız; her sporcunun hayalleri olduğu gibi tabi ki benim de var. Bir gün Avrupa, Dünya ve en önemlisi olimpiyat madalyasını boynuma takmak ve Kırklareli’ye getirmek istiyorum.”