Spor ve Nostalji – 67 – Kırklareli Basketbolunun geçmişine bir bakış

1362

Güzel bir Nisan günü Şehir Kulübünde “Eski Tüfekler” diyebileceğimiz eski basketbolcularımız İhsan Gürpınar, Selçuk Aladağ, Melih Türkdoğan ve Cüneyt Akıncıoğlu ile bir araya gelerek geçmişe bir yolculuk yaptık.

Basketbolun temellerinin atıldığı 50 ve 60’lı yıllara uzanan bu sohbet toplantısında basketbola gönül ve hizmet vermiş beden eğitimi öğretmenleri Bekir Arzuman, Mehmet Öktem, Erol Olgaç, Mustafa Keleş, yine basketbolun sevilip yayılmasında önemli rol oynamış Özgerhan Tolunay ve Ercan Özhekim’i anılar resmi geçidimize konuk ettik. Şehrimizin bağrından kopup İstanbul Teknik Üniversitesi takımında ilimizi başarıyla temsil eden Öner Şaylan ve Zeki Tosun’un kulaklarını çınlattık.

İHSAN GÜRPINAR

Faik Gürpınar, 1932 tarihinde Kosova’ya bağlı Priznen kasabasının Purut Köyünden ailesiyle birlikte muhacir olarak Kırklareli’ye gelip yerleşti. Memleketinden getirdiği baba mesleği becerilerini ve ustalığını Kırklareli halkına sunmak için Cumhuriyet Caddesindeki dükkanını açtı. Kısa zamanda süt mamülleri, helva çeşitleri, çocukluğumuzun ve gençliğimizin en büyük damak zevkleri boza ve dondurmasının kalitesi ile şehrimizin en meşhur esnaflarından biri haline geldi. Bizim kuşağımızın uğrak mekanlarından biri olan Faik Ustanın dükkanında inanıyorum ki herkesin güzel bir anısı vardır.

İhsan Gürpınar, ailenin ilk çocuğu olarak 1940 yılında Kırklareli’de doğdu. Kardeşi İrfan Gürpınar 1943, kızkardeşi Leman 1950 yılında aileye katıldı. İrfan Gürpınar, Kırklareli’de avukat olarak görev yaparken CHP İl Başkanlığı, 2 dönem CHP Milletvekilliği ve Turizm Bakanlığı görevlerinde ilimizi gururla temsil etti.

İhsan Gürpınar, Ahmet Mithat İlkokulunu bitirdikten sonra Sanat Okulu’na yazıldı. 5 yıllık eğitimi esnasında okulun basketbol takımının en gözde sporcusu oldu. Okul bitiminde Kocaeli’de 3 yıl teknisyenlik bölümünde okudu. Burada Kocaeli Kağıtspor takımında basketbol oynadı. Daha sonra Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Bölümünü kazandı. Okul bitiminde askere gitti. Yozgat’ta yedek subay olarak görev yaptı. Askerlik sonrası Kırklareli İl Bayındırlık Müdürlüğünde 4 yıl mühendis olarak çalıştı. Daha sonra kendi mühendislik ofisini açarak serbest olarak çalışmaya başladı.

Önce Gençlikspor daha sonra Kocaeli Kağıtspor ve son olarak yine Kırklareli Gençlikspor’da basketbol oynadıktan sonra basketbol koçluğu ve hakemliği de yaparak bu spor dalının her kademesinde görev almış spor adamlarından biri oldu.

İhsan Gürpınar 1970 yılında Nebiye Eşgör hanımla hayatını birleştirdi. Kızı İdil Pınar (1972), oğlu Faik Gurur (1980) tarihinde aileye katıldı.

SELÇUK ALADAĞ

1942 yılında 8 çocuklu bir ailenin 5.si olarak Kırklareli’de dünyaya geldi. Ortaokulda okurken şimdiki Vali Konağının yerinde bulunan lise ve sanat okulu öğrencilerinin basketbol oynadığı alanda basketbol topu ve sporu ile tanıştı. Orta 3. sınıfta iken lise basketbol takımında yer almaya başladı. Lise 1. sınıfın ikinci döneminde Kırklareli’den ayrılarak ablasının görev yaptığı Ankara’da eğitimine devam etmek zorunda kaldı. Basketbol tutkusu onu Ankara’da önce Şekerhilal daha sonra da Ankara Suspor kulüplerine taşıdı. Orada basketbolunu geliştirdi. Lise sonrası İstanbul İktisat Fakültesini kazandı. Haftasonları Kırklareli’ye gelerek Gençlikspor formasıyla Karagücü, Başakspor, Özgüvenspor ve Lüleburgaz takımlarının katıldığı yerel maçlarda oynamaya başladı. 1964 yılında hakem kursunu bitirerek basketbol hakemi oldu. Cumartesi günleri Kırklareli’de basketbol oynarken, Pazar günleri de İstanbul’da hakem olarak düdük çalmaya başladı.

Gençlikspor’un kaptanlığını da yapan Selçuk Aladağ, okul bitiminde Ankara’da banka müfettişliği sınavlarını kazanarak, Garanti Bankasında 6 yıl müfettiş olarak çalıştı. İlerleyen yıllarda Çorlu, Konya, Manisa, Kırklareli ve Keşan’da Garanti Bankası Müdürü olarak görev yaptı.

Emeklilik sonrası 1992 ve 2009 yılları arasında CHP il teşkilatında yönetici ve il başkanı olarak özveriyle çalıştı.

Selçuk Aladağ, 1976 yılında Edebiyat Öğretmeni Gülay Ünsal ile hayatını birleştirdi. İlk kızı Funda (1977), ikinci kızı Gaye (1986) Aladağ ailesine katıldılar.

MELİH TÜRKDOĞAN

Melih Türkdoğan, 1945 tarihinde İstanbul’da doğdu. Babası Cemalettin Bey’in Urfa’dan Kırklareli TMO işletmesine tayin oluşuyla orta öğrenimini Kırklareli’de tamamladı. Beden eğitimi öğretmeni Bekir Arzuman’ın teşvikiyle basketbola başladı. Çok hızlı, mücadeleci ve şutör özellikleriyle takımın önemli bir parçası oldu. Lise ve Gençlikspor’da basketbolunu geliştirdi. Ankara’da askerliğini yaparken, ünlü basketbolcuların yer aldığı Muhafız Gücü takımında kendine yer buldu. Zeki Tosun’un Muhafız Gücü takımına katılmasında önemli rol oynadı. Askerlik sonrası Gençlikspor’da oynamaya devam etti. Basketbol hakem kursunu bitirerek Milli Hakem kokartına sahip oldu. 1971 yılında Kırklareli Garanti Bankası’nda başlayan çalışma hayatını Kapıkule, Uzunköprü, Babaeski, Yozgat ve son olarak Kırklareli’de tamamlayarak 1992 yılında emekliye ayrıldı. Melih Türkdoğan, 1974 tarihinde lise dönem arkadaşımız olan Özden Serin ile hayatını birleştirdi. İlk kızı Melike (1978) ve sonra Merve (1984) Türkdoğan ailesine katıldılar.

CÜNEYT AKINCIOĞLU

Cüneyt Akıncıoğlu, 1949 yılında ünlü şair-avukat Niyazi Akıncıoğlu ile ilimizin güzide öğretmenlerinden Şaziye Hanım’ın 3. çocuğu olarak Kırklareli’de dünyaya geldi. Cumhuriyet İlkokulunu bitirdikten sonra orta öğrenimini Kırklareli Lisesinde tamamladı. İstanbul Üniversitesinin hukuk bölümünü kazandı. Fakat bazı nedenlerle eğitimini yarıda bırakarak Ankara’da Emlak Bankası’nda çalışmaya başladı. 1 yıl sonra Kırklareli’ye tayini çıktı. 1979 tarihinde askere gitti (İstanbul). Askerlik dönüşü önce Kırklareli Emlak Bankası’nda daha sonra Babaeski, Edirne, Kırklareli üçgeninde 2005 tarihine kadar görev yaptıktan sonra emekliye ayrıldı.

Akıncıoğlu ailesinin diğer fertleri Tevfik Akıncıoğlu (1944-Doktor), Zeynep Akıncıoğlu (1946-Öğretmen) yaptıkları görev ve çalışmalarıyla ilimizde iz bırakanlar arasında yer aldılar.
Cüneyt Akıncıoğlu 15 Ekim 1983 tarihinde öğretmen Perihan Cicioğlu ile evlendi. Oğulları Umut (1989) tarihinde Akıncıoğlu ailesine katıldı.

Nihat ÖZGE