Spor ve Nostalji – 70 – Mustafa Keleş

585

14 Ocak 2020 Salı günü kaybettiğimiz değerli spor adamı, Ticaret Lisesi Emekli Beden Eğitimi Öğretmeni Mustafa Keleş, 29 Ekim 1939’da Kelkit’te dünyaya geldi.

Babası Arif Bey (1901-1968), 1926 yılında hayatını Ayşe Hanım’la (1902-1986) birleştirdi. Arif-Ayşe çiftinin dört çocuğu dünyaya geldi. Güllü (1926), Ali (1928-1996), Mustafa (1939-2020) ve Emine (1942).

Mustafa Keleş, 1956 yılında Trabzon Öğretmen Okulu’nu bitirdikten sonra 1 yıl köylerde öğretmenlik yaptı. Yeteneğinin farkına varması ve spora olan yatkınlığı nedeniyle ideallerinin peşinden giderek, Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü sınavlarına katıldı. 1960 yılında okulunu iyi dereceyle bitirdikten sonra Malatya Ticaret Lisesi’nde göreve başladı. Özellikle cimnastik ve voleybol branşlarında çok güzel çalışmalar yaparak başarılar kazandı. 20.08.1964 tarihinde Fransızca öğretmeni Sevil Göçmen hanım’la hayatını birleştirdi. İlk kızı Özlen Malatya’da aileye katıldı (1965). İkinci kızı Figen’in doğum yeri ise Trabzon’du (1966).

Mustafa Keleş’in 53 yıl süren Kırklareli yaşamı 1967 yılında 33.Tümen’de yedek subay olarak görev yapmasıyla başladı. Kırklareli’yi çok sevmiş, şimdilerin “mutlu insanlar kenti” o zamanın sakin, huzurlu, eğitim kalitesi yüksek, “iyi insanlar kasabası”nda yaşamaya karar verdi. Ailesini Kırklareli’ye taşıdı. Eşi Sevil Hanım, Endüstri Meslek Lisesi’nde görev yaparken, Mustafa Keleş, Ticaret Lisesi’nde çalışmaya başladı. Kırklareli Lisesi, Endüstri Meslek Lisesi, Kepirtepe Öğretmen Okulu ve Lüleburgaz Lisesi ile kıyasıya sportif bir mücadelenin içine girdi. 1960 ve 70’li yıllar okullar arası spor rekabetinin doruğa ulaştığı dönemler olarak belleklerde yer alır. Çalışkan, azimli, daima kazanmaya odaklı bir çalışma şekli vardı.

Kırklareli Lisesi ile yapılan futbol, basketbol ve voleybol maçlarında o gün eğitim durur, statta veya salonda gerilimli ve bazen de kavgalı durumlar yaşanırdı. Kırklareli’de voleybolun gelişmesinde önemli bir rol üstlenen Mustafa Keleş, voleybol hakemliği görevini de uzun yıllar başarıyla sürdürmüştür.

Kızları Özlen ve Figen Keleş, Kırklareli Atatürk Lisesi’ni bitirdikten sonra, ülkemizin seçkin üniversitelerini kazanıp, eğitimlerini bitirdikten sonra çalışma hayatına atıldılar. Özlen Altun Trakya Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak görev yaparken, Figen Esen, Eskişehir’de diyet uzmanı olarak görevini sürdürmektedir.

Geçtiğimiz ay kaybettiğimiz bu değerli öğretmenimizi, spor hocamızı rahmetle anarken, başta sevgili eşi Sevil Hocamız olmak üzere, değerli kızları Özlen Altun, Figen Esen ve torunlarına sağlıklı ve mutlu bir hayat diliyoruz.