Spor ve Nostalji – 72 – Süleyman Sarıdoğan (1)

641

Uzun bir süredir Spor ve Nostalji sayfamızda konuk etmek istediğimiz değerli büyüğümüz, öğretmen ağabeyimiz, örnek sporcularımızdan Süleyman Sarıdoğan, 1934 yılında Kırklareli’de dünyaya geldi. Babası Adil Bey (1892-1943) uzun yıllar Orman Muhafaza memuru olarak ilimizin çeşitli Orman İşletme bölgelerinde çalıştı. Annesi Ganime Hanım (1905-1985) Kırklareli doğumlu, Gacal (Yerli) bir ailenin kızıydı. Yakın çevresinin ve mahallenin biçki-diliş işlerini yapan hamarat bir terzi ve aynı zamanda gelinlik dikebilecek düzeyde bir sanatkardı. Ailesinin geçimine ekonomik katkı sağlayan çok çalışkan biriydi.
Süleyman Sarıdoğan, ailenin ilk çocuğuydu. Kardeşi Neriman (1937) ve daha sonra Münevver (1941) Sarıdoğan ailesine katıldılar. Fakat Adil Bey çok genç denebilecek bir yaşta vefat edince (1943) ailenin bütün yükü Ganime Hanımın omuzlarına, dikiş diken ellerine yüklendi. Süleyman Sarıdoğan babası öldüğünde 9 yaşındaydı ve ilkokul 3. Sınıftaydı. Kardeşi Neriman 6, Münevver ise henüz 2 yaşını doldurmuştu.

Süleyman Sarıdoğan, Ahmet Mithat İlkokulunu bitirdikten sonra Kırklareli Sanat Okuluna devam etti. Çok çalışkan ve başarılı bir öğrenciydi. Aynı zamanda okulun en iyi sporcu ve futbolcularından biriydi.

17 yaşında Gençlikspor’da forma giyerken zamanın ünlü oyuncularıyla birlikte oynadı.
Sanat Okulunu bitirdikten sonra üniversite sınavlarına katıldı. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) mühendislik bölümünü kazandı. Fakat aynı zamanda iki kız kardeşi de öğretmen okullarında okuyordu. (Neriman; Bursa Öğr. Ok. – Münevver; Edirne Öğr Ok.) Aile bütçesi İTÜ’de okumaya elverişli değildi. Zorunlu olarak Ankara’da yatılı eğitim veren Ankara Teknik Öğretmen okuluna kaydını yaptırdı. Okul futbol takımında oynarken birçok Ankara takımının takibine girdi.

Okulu iyi bir dereceyle bitirdi. Bir yıl boyunca Türkiye’nin çeşitli yerlerinde Ağaç İşleri Öğretmeni olarak Gezici Kurs Öğretmenliği yaptı. 1958 yılında askerlik yapmak üzere Ankara’ya gitti. Ankara’daki İstihkam Taburunda görev yaparken askeri maçlarda görev aldı. Futbolunu geliştirdi. Askerlik dönüşü 1 yıl Edirne Sanat Okulunda çalıştı. 1962 yılında Kırklareli’ye tayini çıktı.

Futbolunun en olgun dönemini yaşıyordu. 10 sene önce Reis Abdullah, Yavru Bülent ve Yeşil Trakya Hasan’larla oynarken, 1962 yılında Gençlikspor’un yeni jenerasyonu Zeki Babat, Kıni Mustafa, Piko Fevzi, Koko Hüseyin, İsmet Özün, Erdoğan Yakar, Şengün Gedik ve Solak Fikretlerle forma giymeye başladı.

İki ayağını da iyi kullanan sağhaf ve solhaf mevkilerinde şimdiki deyimle kreatif (yaratıcı) bir oyuncu olması yanında, ağabeyliği, kaptanlığı ve takım üzerindeki ağırlığıyla döneminin en sevilen ve takdir edilen futbolcusuydu.

29.08.1964 tarihinde çalışma arkadaşı Abdullah Esgel’in kızı, ilkokul öğretmeni Sabiha Esgel ile hayatını birleştirdi. Oğlu Alper (1966) ve kızı Berna (1969) Sarıdoğan ailesine katıldılar.

Sabiha Sarıdaoğan (Esgel) 1944 yılında Kastamonu’da doğdu. Babasının Kırklareli’ye tayiniyle ilk öğrenimini Ahmet Mithat Okulunda tamamladı. İlkokuldan sonra Edirne Kız Öğretmen Okuluna gitti. Okul bitiminde sırasıyla; Asılbeyli, Kavaklı, Ziya Gökalp ve Ahmet Mithat ilkokullarında görev yaptı.

(Devamı bir sonraki sayımızda)

Nihat Özge – Kırklareli