Tarım ve Gıda Bilim Kurulu kurulmalı – Elden gelen öğün olmaz, o da vaktinde bulunmaz

784

– Koronavirüs salgını kapsamında sokağa çıkma yasağı uygulaması nedeniyle çiftçiler yeni ekim, gübreleme ve ilaçlama çalışmaları yapılamıyor.

– Bu dönemde zirai ilaç ve gübre ürünlerine gelen yüzde 20’lik zamların da tarımsal üretime darbe vurduğu gözlemleniyor.

– Panik alımlarını engellemek için çok talep olan ürünlerin fiyatlarının anormal şekilde yükseltilmemesi için gerekli önlemlerin bir an önce alınması şart.

– Tarım ve gıdada tedarik zincirlerine nakit akışı sağlayarak onların ayakta tutulması, üretim ve tedarik zincirinin kırılmaması gerekiyor. Özellikle de tüm dünyada sınırlar kapatılmış, her ülke kendi derdine düşmüşken.

– Önlem alınmaz ise koronavirüs hastalığından kurtulduktan sonra; gıda üretiminde Hollanda Hastalığı’na yakalanabiliriz. 1960 yıllarında gaz rezervi bulunan ve para birimi güçlenen Hollanda, üretimi adeta bırakıp, ithalata yönelmişti. İlk ekonomik sarsıntıda ise hiç bir üretimi kalmadığı için ekonomisi adeta yaprak gibi savrulmuş ve toparlaması neredeyse 20 yılı bulmuştu.

Elden gelen öğün olmaz, o da vaktinde bulunmaz

– Koronavirüs tehdidinden sonra, Çin başta olmak üzere (Amerika’nın da pompaladığı negatif imaj nedeniyle) üretim yapan bir çok ülkeye güven sorunu yaşanacak. Türkiye bunu iyi değerlendirip, uluslararası statüde önemli bir üretim üssü olabilir. Bu yatırımları değerlendirmek ve uygun bölgelere yönlendirmek için,

– Yukarıda da belirtilen önlemlerin bir an önce alınması ve bunların koordinasyonunu sağlamak için,

– Sağlıktan sonra en önemli önceliğimizin tarım ve gıda olduğu düşünülürse,

Tarım ve Gıda Bilim Kurulu oluşturulması şart.

Hikmet Metin – 07/04/2020 – Kırklareli